Buradasınız
Anasayfa > Haberler > SK hynix 238-Katman 4D NAND Seri Üretimine Başladı

SK hynix 238-Katman 4D NAND Seri Üretimine Başladı

NAND yonga sektörünün önde gelen üreticilerinden SK Hynix; 238-katmanlı 4D NAND Flash ürünlerinin seri üretimine başladığını duyurdu. Ağustos 2022’de geliştirildiği duyurulan ürünlerin, küresel akıllı telefon üreticilerinden biri ile ürün uyumluluk testlerinin de devam ettiği belirtiliyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada “SK hynix akıllı telefonlar için çözümlerin yanında PC depolama için de tüketici SSD sürücü çözümleri geliştirmektedir. Mayıs ayında seri üretimi başlayan 238-katmanlı NAND teknolojisi tüm bu çözümlerde yerini alacaktır. Bir önceki nesil 176-katmanlı NAND ve 238-katman NAND ürünlerimiz yüksek performans ve kaliteyi rekabetçi bir fiyat ile sunarak yılın ikinci yarısında gelirlerimizde artış sağlayacaklardır.” denildi.

SK hynix mevcut 3D ürünlerden daha yüksek performans sunan 4D ürünleri geliştirmeyi sürdürüyor. Şirket 4D yonga üretimi için Charge Trap Flash (CTF) ve Peri. Under Cell (PUC) teknolojilerini kullanıyor. 4D ürünler, 3D ürünlere göre birim başına daha küçük hücre alanına sahipler. Bu da üretimde daha fazla verimlilik elde etmeyi sağlıyor.

Charge Trap Flash (CTF): Floating gate teknolojisinden farklı olarak CTF de elektrik yükü iletkende değil yalıtkanda tutulur. Böylece hücreler arası etkileşim önlenmiş olur. Floating gate teknolojisine göre daha küçük hücre alanı elde edilirken, okuma ve yazma performansı da geliştirilmiş oluyor.

Peri. Under Cell (PUC): Çevresel devre birimlerinin hücre dizisinin altına yerleştirilerek üretim verimliliği artışı sağlayan teknoloji.

Boyut olarak en küçük NAND çözümü olan 238-katmanlı yeni ürün, 176-katman olan bir önceki nesil ürüne göre %34 daha yüksek üretim verimliliğine sahip, bu da maliyet de belirgin bir rekabet avantajı sağlıyor.

Bir önceki nesile göre %50 artış ile saniye de 2,4Gb veri aktarım hızı edilirken okuma ve yazma hızlarında da %20 artış sağlanmış. Şirket akıllı telefon ve PC kullanıcılarının ihtiyacı olan performansı sağlayacağından emin.

Küresel akıllı telefon üreticisi ortağı ile gerçekleştirilen uyumluluk testleri tamamlandığında, SK hynix akıllı telefon üreticilerine 238-katman NAND ürünlerini tedarik etmeye başlayacak. Ardından yeni teknoloji PCIe 5.0* SSD sürücüler ya da yüksek kapasiteli sunucu SSD çözümlerinde yer alacak.

*PCIe 5.0: PCIe; sistem ve cihazların anakartlarında kullanılan, seri yapılandırılmış yüksek hızlı girdi/çıktı I/O arayüzüdür. PCIe 5.0 sürümü ile veri hızı 32GT/s (Gigatransfer per second/saniyede giga transfer) değerine çıkmıştır.

Kaynak : SK hynix

Top