Buradasınız
Anasayfa > Haberler > Samsung Yeni PCIe 4.0 SSD Sürücülerini Duyurdu

Samsung Yeni PCIe 4.0 SSD Sürücülerini Duyurdu

Samsung Electronics, yüksek performanslı yeni PCIe 4.0 NVMe SSD çözümlerinin yeni modeli PM9C1a sürücülerin üretime hazır olduğunu duyurdu. Samsung’un gelişmiş 5nm sürecini temel alan kontrolcüye ve yedinci nesil V-NAND yongalara sahip olan PM9C1a, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yüksek bilgi işlem ve oyun performansı  elde etmeyi sağlayacak.

Sunduğu yüksek hızlar ile PM9C1a, günlük kullanımın yanı sıra oyunlar ve zorlu bilgi işlem uygulamaları için de ideal çözümler sunuyor. PCIe 4.0 arayüzünün gücünden yararlanan Samsung PM9C1a; 6000 MB/s okuma ve 5600 MB/s yazma hızı değerleri ile  bir önceki nesil PM9B1 çözümlerine göre 1,6 kat daha yüksek sıralı okuma ve 1,8 kat daha yüksek sıralı yazma hızlarına sahip. Ayrıca rastgele okuma yazma hızlarında da 900.000 IOPS okuma 1.000.000 IOPS yazma değerleri sunuyor.

PM9C1a serisi ayrıca önceki nesile göre %70’e varan oranlarda güç verimliliği de sunar. Bunun anlamı aynı görevleri gerçekleştirirken daha az güç kullanılmasıdır. Ayrıca bilgisayar bekleme durumuna geçtiğinde yeni sürücü %10 daha az güç tüketmekte.

Kullanıcıların yüksek güvenlik ihtiyaçları için de çözüm sunan PM9C1a, güçlü güvenlik özelliklerine sahiptir. Bilgi işlem güvenliği için açık standartlar geliştiren küresel bir kuruluş olan Trusted Computing Group-TCG tarafından oluşturulan Device Identifier Composition Engine-DICE güvenlik standardını destekler. DICE ile SSD içerisinde güvenli bir biçimde kriptografik anahtarlar oluşturularak güvenlik açıkları yoluyla hedef alan siber saldırılara karşı koruma sağlamak için cihaz kimlik doğrulaması gerçekleştirilir. Ayrıca cihaz yazılımı (firmware) üzerinde değişiklik yapılmasını önlemek için de onay süreci zorunluluğu sunar.

 

Samsung  PM9C1a SSD sürücüler, 256GB, 512GB ve 1TB kapasite seçenekleri ve M.2 2230, 2242 ve 2280 biçim faktörleri ile kullanıma sunulacaklar.

Kaynak : Samsung

Top