Buradasınız
Anasayfa > Haberler > Samsung PCIe 5.0 SSD Kurumsal SSD Sürücüleri Duyurdu

Samsung PCIe 5.0 SSD Kurumsal SSD Sürücüleri Duyurdu

Gelişmiş bellek teknolojilerinde dünya lideri Samsung Electronics; kurumsal sunucular için PM1743 SSD sürücüsünü geliştirdiğini duyurdu. Yeni SSD; PCIe 5.0 arayüzüne ve Samsung’un gelişmiş 6.nesil V-NAND teknolojisine sahip olacak.

PCIe 5.0 tarafından sunulan 32 GT/s (gigatransfers per second) bant genişliği, PCIe 4.0’dan 2 kat daha yüksek.Yeni PCIe standardını desteklemek için geliştirilen özel kontrolcüsü sayesinde PM1743; veri merkezlerinin hızla artan performans ihtiyaçlarını karşılamak için olağanüstü okuma ve yazma hızları sağlayacak.

Samsung PM1743 13.000 MB/s değerine ulaşan sıralı okuma ve 2.500.000 IOPS rastgele okuma hızları sunacak. Bu değerler PCIe 4.0 tabanlı çözümlerden sıralı okumada 1,9 kat, rastgele okumada ise 1,7 kat daha hızlı. PM1743’ün sunduğu yazma hızlarında da benzer bir artış mevcut. Sıralı yazma hızı 6.600MB/s değerine, rastgele yazma hızı ise 250.000 IOPS değerine ulaşıyor. Bu değerlerde yine okuma hızlarında olduğu gibi PCIe çözümlere göre sırası ile 1,7 kat ve 1,9 kat artış sunmakta. Artan aktarım hızları ile; kurumsal sunucu üreticileri daha yüksek performans için sistemlerinde PM1743 çözümlerini kullanabilecekler.

Yeni SSD sürücü performans artışının yanı sıra, watt başına 608 MB/s güç verimliği değeri ile de önceki nesil sürücülere göre %30’a varan bir verimlilik artışı sunuyor.  Bu sayede sunucu ve veri merkezi işletme maliyetlerinde belirgin bir düşüş elde edilirken, işletmelerin karbon ayak izinin azaltılması da sağlanıyor.

1,92TB ile 15,36TB aralığında geniş bir kapasite yelpazesine sahip olan PM1743 sürücüler; 2,5 inç biçim faktörünün yanında, yeni nesil kurumsal sunucular ve ver merkezleri için geliştirilmiş E3.S (3-inç EDSFF) biçim faktörü ile de kullanıma sunulacak. Sadece 7,5mm kalınlığında olan EDSFF SSD sürücüler sayesinde 15mm kalınlığındaki SSD sürücülerin kapladığı alanda iki kat daha fazla veri depolanabilecek. Mükemmel sinyal bütünlüğü ve ısıl etkinliği ile EDSFF biçim faktörü, pek çok kurumsal PCIe 5.0 çözümü için uygundur.

Ayrıca PM1743 serisinin, çift port (dual-port) desteğine sahip ilk PCIe 5.0 SSD sürücü olması bekleniyor. Çift port desteği sayesinde bir bağlantı noktasına (port) bağlantı başarısız olduğunda, sunucu çalışma kararlılığı ve yüksek kullanılabilirliği garanti ediliyor.

Günümüzde kurumsal sunucu pazarında veri güvenliğinin önemi daha da artmış durumdadır. Bu ihtiyaca yönelik olarak Samsung PM1743; geleneksel olarak sadece sunucu düzeyinde mevcut olan gelişmiş güvenlik özellikleri sunacak. Dahili güvenlik işlemcisi ve RoT (Root of Trust) bulunan SSD, veri gizliliği ve bütünlüğü sağlamak için güvenlik tehditlerine ve veri sahteciliğine karşı koruma sağlarken aynı zamanda doğrulama yoluyla sunucu sistemlerinde Güvenli Önyüklemeyi de (Secure Boot) etkinleştirir.

Samsung PM1743 sürücü örneklerini, yonga seti ve sunucu üreticisi olan küresel iş ortaklarına göndermeye başlamış durumda. 2020 yılının ilk çeyreğinde PM1743’ün seri üretimine başlamayı planlayan Samsung, yeni PCIe 5.0 standardı için oldukça güvenilir bir ekosistemi geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak : Samsung

Top