Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > SSD Sürücüler ve SMART Verileri

SSD Sürücüler ve SMART Verileri

Öncelikle SMART verisinin ne olduğunu açıklamak ile başlayalım. SMART kısaltması Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology (Kendini Analiz ve Raporlama Teknolojisi) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Ve yaptığı iş de tam olarak budur. SMART işlevi etkinleştirilen bir sürücü, kendisini kontrol eder, ilgili verileri toplar. Bu veriler, kullanıcılara çeşitli uygulamalarla grafik ve metin arayüzü ile sunulur. Bu yazıda SSD kullanıcılarının bu verileri incelerken dikkat etmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

SMART verilerini kullanıcılara ulaştıran uygulamalar genellikle, sabit disk-HDD sürücüler için tasarlanmışlardır. Bu nedenle SSD verilerini doğru olarak yansıtamayabilirler. SSD SMART özellikleri , HDD smart özelliklerinden farklı biçimde düzenlenmiştir. Bunun en önemli sebebi SSD sürücüler içerisinde herhangi bir hareketli parça bulunmamasıdır.

Bunun anlamı, SSD tarafından raporlanan SMART verisi, doğru ve SSD için geçerli değerler içerir. Ancak bu veriler, HDD verisi işlemek için tasarlanmış programlarda yanlış yorumlanabilir, bu da kullanıcılarda kafa karışıklığına neden olabilir.Örneğin “Power-on Hours Count” değeri SSD teknolojisi ile uyumsuz bir uygulama tarafından “Program Fail Count” ya da “Reported Uncorrectable Errors” olarak adlandırılarak kullanıcıya yansıtılabilir. Böyle bir durumda tamamen sorunsuz bir SSD sürücü, SMART verilerini okumak isteyen kullanıcı tarafından hatalı olarak değerlendirilebilir. Bunun sebebi ise sadece SSD sürücü ile uyumsuz bir uygulama kullanılıyor olmasıdır. Kullanıcıların SSD sürücülerinin SMART verilerini denetlemek için öncelikle üreticiler tarafından sunulan sunulan uygulamaları kullanması önerilir. Kingston SSD sürücüler için Kingston SSD Manager, Samsung SSD sürücüler için  Samsung Magician ve Transcend SSD sürücüler için SSD Scope uygulamaları kullanıcılara sunulmaktadır. Bu uygulamalar, üreticilerin SSD sürücüleri ile tam uyumlu olduğundan sürücü SMART bilgilerini en doğru şekilde göstereceklerdir.

SMART ile ilgili olarak akılda tutulması gereken diğer nokta ise, SMART verisinin bir kontrol aracı olmadığıdır. SMART verisi tek başına SSD sürücünün genel sağlık ve çalışma durumu hakkında net bilgiyi veremez. Standart sorun giderme yöntemleri; herhangi bir SMART çıktısından daha güvenilir sağlık ve güvenilirlik bilgisi verebilmektedir.

Hatalı raporlanan ya da yorumlanan SMART verisi, kullanıcıların yanlış kararlar vermelerine sebep olabilir. Örneğin kullanıcı sağlam SSD sürücüsünü arıza değişimi için vermek durumunda kalabilir. Diğer yandan doğru biçimde yorumlandığı zaman SMART verileri; SSD sürücüsünde sorun gidermede yardımcı olabilir. SMART diğer pek çok araç gibi, amacına uygun kullanıldığında en iyi sonucu verir.

Top