Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > Nasıl Yapılır – 13 inç Mid-2012 MacBook Pro’ya İkinci Sürücü Takılması

Nasıl Yapılır – 13 inç Mid-2012 MacBook Pro’ya İkinci Sürücü Takılması

Eğer  MacBook Pro 2012 sahibiyseniz optik sürücünüzü ne kadar az kullandığınızı fark etmişsinizdir. Ya da optik sürücünüz çoktan bozuldu ama yenilemeye ihtiyaç duymadınız.

OWC Data Doubler ile MacBook Pro sisteminize 2TB’a kadar dahili depolama eklemeniz mümkün olur. Ya da SSD sürücü takarak sistem performansını arttırabilirsiniz.

Data Doubler; MacBook Pro optik sürücü yuvasına tam uyumlu olarak tasarlanmış, 2,5 inç SSD ya da HDD sürücüler ile kullanıma uygun anodize aluminyum malzemeden yapılmış çevirici adaptör çözümüdür. Gerekli tüm araçlar ürün ile birlikte verilmektedir.

OWC tarafından sunulan Data Doubler ve montaj videosu ile (aşağıda) 13”  2012 MacBook Pro 9,2 (Retina Olmayan) sisteminizde hız ya da kapasite ihtiyacınıza bağlı olarak farklı yapılandırma çözümleri oluşturabilirsiniz. Not : Data Doubler montajından önce verilerinizin yedeklenmesi önerilir.

Yukarıdaki videoyu izleyemiyorsanız ya da adım adım montaj kılavuzunu incelemek istiyorsanız okumaya devam edin. (Not: MacBook Pro 2012, optik sürücü yuvası arayüzünün SATA 6Gb/s desteği tartışmalıdır. SATA 3Gb/s SSD-HDD sürücüler sorunsuz çalışmaktadır. Eğer optik sürücü yuvasına SATA 6Gb/s SSD sürücü takmayı planlıyorsanız, 6Gb/s sürücüyü HDD sürücünün bulunduğu SATA 6Gb/s destekli ana yuvaya, HDD sürücüyü ise Data Doubler ile optik sürücü yuvasına takılması önerilir.)

Adım 1) MacBook Pro Alt Kapağının Açılması 
MacBook Pro’yu kapatın ve tamamen kapandığından emin olduktan sonra takılı ise güç kablosunu da çıkarın. Tercihen antistatik ve yumuşak bir zemine yerleştirin. Ürün ile verilen Phillips tornavida aracılığı ile alt kapağı tutan vidaları çıkarın.

Adım 2) Pil ve Veri Kablolarını Çıkarılması
MacBook Pro’nun alt kapağını çıkarıp bir kenara koyunuz. Ürün ile verilen plastik araç yardımı ile pil bağlantısını anakart üzerinden ayırın. Daha sonra yine aynı araç yardımıyla üç adet veri kablosunun bağlantısını da anakart üzerinden ayırın.

 

 

 

 

Adım 3) Optik Sürücünün Çıkarılması
Optik Sürücüyü kasaya bağlayan üç adet vidayı çıkarın.
Not : Sol üst köşedeki 2 numaralı vidaya erişmek için 2. görselde görülen modülü tutan 3 vidanın çıkarılarak modülün yerinden oynatılması gereklidir. Yine sol kısımda bulunan ikinci ve üçüncü vidaları da çıkarılmalıdır. Tüm vidalar çıkarıldıktan sonra plastik araç yardımı ile sürücü yuvadan çıkarılabilir.

Top