Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > M.2 SSD Sürücüler Hakkında Sıkça Sorulanlar

M.2 SSD Sürücüler Hakkında Sıkça Sorulanlar

SATA ve PCIe, farkı nedir?

PCIe ve SATA M.2 sürücüler farklı kontrolcüler kullanır. PCIe 2 kat daha yüksek hıza sahipken, SATA çok geniş sistem uyumluluğu ve kullanım alanına sahiptir. Eğer bir sistem/anakart üzerinde M.2 PCIe yuvası mevcut ise M.2 SATA SSD sürücü bu yuvaya takılabilir ancak çalışmaz. Her iki protokolü de destekleyen sistem ya da anakartlar mevcuttur ancak bunlar son derece sınırlı sayıdadır. Kingston, Samsung, Transcend gibi üreticiler tarafından farklı protokol desteğine sahip modeller kullanıcılara sunulmuş durumdadır.

M.2. 2260 ve M.2. 2280 sürücüler arasında ne fark vardır?

Bu değerler M.2 sürücünün fiziksel boyutlarını belirtmektedir. 2260 olarak adlandırılan sürücü 22mm genişliğe ve 60mm uzunluğa sahiptir. 2280 olarak adlandırılan sürücü ise yine 22mm genişliğe ancak 80mm uzunluğa sahiptir. Transcend gibi özel sistemler için çözümler sunan üreticiler 2240 (22mx42mm) ya da 22110 (22mmx110mm) ölçülerinde sürücüler de üretmektedir. Anakart üzerinde bulunan M.2 yuvaları birden fazla uzunluğa destek sunuyor olabilir, ancak sadece tek bir sürücü ile kullanıma uygundurlar.

Tek Yüzlü (single sided) ya da Çift Yüzlü (double sided) sürücü desteğine sahip yuva ne demektir?

Tek yüz desteğine sahip yuvalar sadece bir yüzünde yonga bulunan M.2 SSD sürücülerin takılmasına imkan tanır. Çift yüz desteğine sahip M.2 yuvaları ise her iki yüzünde yonga bulunan sürücülerin de yuvaya takılmasına imkan tanır.

Çentik yapısı ne kadar önemlidir?

M.2 SSD sürücü bağlantı arayüzleri farklı çentik yapılarına sahiptir. Çentik yapıları farklı olsa da fiziksel özellikleri aynı olduğu için sürücüler aynı yuvaya takılabilmektedir. Ancak yuvadaki çentik tipi ile uyumlu değilse sürücü çalışmayacaktır. 2260 ve 2280 SSD sürücüler “B ve M” çentiklerinin her ikisini içeren “çift çentikli” modellerden ise B ya da M ve B+M çentikleri bulunan yuvalarda çalışabilirler.

Masaüstü ya da dizüstü sisteminiz ile uyumlu M.2 SSD sürücüler için bilendenal.com e-ticaret sitesinde bulunan uyumluluk motorunu kullanabilirsiniz.

Top