Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > SSD Sürücüler için Aksesuar Önerileri

SSD Sürücüler için Aksesuar Önerileri

Kullanıcıların SSD sürücülerini masaüstü ya da dizüstü sistemlerde kolayca kullanabilmeleri için farklı üreticiler tarafından, kullanıcı ihtiyaçlarına göre farklı çözümler sunulmaktadır. Genellikle kit olarak sunulan bu çözümler, masaüstü ya da dizüstü sistem kurumlarında gerekebilecek tüm donanımı ve eski sürücüdeki veriyi SSD sürücüye aktarım yazılımını içermektedirler.

Standart masaüstü ya da diz üstü sistemlerini SSD sürücü ile güncellemek bazen zor olabilir. SSD yükseltim kitleri ya da sürücü kızakları ve harici sürücü kutuları, kullanıcıların sistemlerinde kullanacakları yeni sürücülerin kurulumunda ve eski sürücülerin kullanımında kolay ve hızlı çözümler için kullanıma sunulmuşlardır. Harici USB kutu, kopyalama yazılımı, 2,5/3,5 çevirici kızaklar gibi çözümler ile sürücü yükseltimi işlemi son derece hızlı ve kolay gerçekleştirilebilmektedir.

Bigboy 2.5 inç 3.5 inç Çevirici Sürücü Kızağı: 2.5 inç HDD/ SSD sürücülerin masaüstü sistemlerde 3.5 inç yuvalara takılabilmesini sağlar. Ürün ile birlikte verilen montaj vidaları ile sürücü kızağa ve yuvaya vidalar ile sabitlenir.

Icy Dock EZConvert 2.5 inç 3.5 inç Çevirici Sürücü Kızağı: Yüksek performanslı 2.5 inç SSD sürücülerin, 3.5 yuvalara sahip Mac Pro, sunucu, iş istasyonu ve masaüstü sistemler kullanılmasını sağlar. Evrensel vida yuvaları sayesinde 2,5 sürücüler ile uyumlu tüm montaj sistemlerinde kullanılabilir.

Yeni nesil PCIe ve NVMe M.2 SSD sürücüleri sistemlerinde kullanmak isteyen ancak M.2 yuvası bulunmayan kullanıcılar, PCIe çevirici adaptörler ile yüksek performanslı SSD kullanma şansı elde ederler.

Asus Hyper M.2 X4 Mini PCIe M.2 PCIe Çevirici: M.2 PCIe SSD sürücü yuvası bulunmayan anakartlarda yeni nesil yüksek performanslı NVMe ya da AHCI PCIe SSD sürücülerin kullanılmasını sağlar. Kullanıcıların 3,500MB/s değerine ulaşan hızlar elde edebilmelerine imkân tanır.

Asus Hyper Kit PCIe M.2 Mini SAS Çevirici: 2,5 inç PCIe (SFF 8639 – U.2) SSD sürücülerin M.2 PCIe yuvasına sahip anakart ve sistemlerde kullanılmasını sağlar.

Optik sürücü yuvası adaptörleri ile Mac ve PC kullanıcıları, çok az kullandıkları optik sürücülerini sistemlerinden çıkarıp bu yuva ile uyumlu HDD/SSD adaptörlerini kullanarak hız ve kapasite artışı elde edebilirler.

Bigboy BK95 SATA 2,5 inç HDD/SSD Notebook ODD Yuvası: 9,5mm yüksekliğinde optik sürücü yuvasına sahip sistemlerde HDD/SSD sürücü kullanılmasını sağlar. Kullanıcılar yüksek performans için SSD ya da yüksek kapasite için HDD sürücü takarak sistem kapasite ya da performans artışı yapabilirler.

Bigboy BK127K SATA 2,5 inç HDD/SSD Notebook ODD Yükseltim Kiti 12,7 mm yüksekliğinde optik sürücü yuvasına sahip sistemlerde HDD/SSD sürücü kullanılmasını sağlar. Kullanıcılar yüksek performans için SSD ya da yüksek kapasite için HDD sürücü takarak sistem kapasite ya da performans artışı elde edebilirler. Çıkarılan optik sürücü kit içerisinde sunulan USB harici kasaya takılarak harici optik sürücü olarak kullanılabilir.

OWC Data Doubler SATA 2,5 inç HDD/SSD Notebook ODD Yuvası: Uyumlu MacBook ve MacBook Pro sistemlerde optik sürücü yuvasında HDD/SSD sürücü kullanılmasını sağlar. Kullanıcılar yüksek performans için SSD ya da yüksek kapasite için HDD sürücü takarak sistem kapasite ya da performans artışı elde edebilirler.

Bigboy BK95A SATA 2,5 inç HDD/SSD Notebook ODD Yuvası Uyumlu MacBook ve MacBook Pro sistemlerde optik sürücü yuvasında HDD/SSD sürücü kullanılmasını sağlar. Kullanıcılar yüksek performans için SSD ya da yüksek kapasite için HDD sürücü takarak sistem kapasite ya da performans artışı elde edebilirler.

Bigboy, Kingston ve Transcend gibi üreticiler tarafından sunulan SSD yükseltim setleri sayesinde deneyimli ya da amatör tüm kullanıcılar yeni SSD sürücülerini sistemlerine kolayca takabilmektedirler. 2.5 inç sürücülerini 3,5 inç çevirici kızak ile masaüstü sistemlerine takıp, bir kaç tıklama ile eski sürücülerindeki tüm verileri yeni sürücülerine aktarabilirler. Böylece mevcut programlarını sil baştan kurmaları ya da kullanıcı ayarlarını yapmak gibi uzun süren işlemler ile uğraşmaları gerekmez.

Harici kutu kitleri,  dizüstü ya da  boş SATA yuvası olmayan masaüstü sistemlerde ya da SSD yükseltimi yapacak kullanıcılar için gereklidir. Mevcut sürücünün kopyalanması ya da içerisindeki verilerin kopyalanabilmesi için gereklidir. MacBook ve MacBook Pro kullanıcıları da Mac OS ile sunulan Disk Utility ya da satın alabilecekleri Carbon Copy Cloner ve Super Duper gibi yazılımlar ile yapacakları sürücü/sistem kopyalama işlemleri için harici kutuya ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca kopyalama/veri aktarımı işlemi tamamlandıktan sonra eski sürücünün harici disk sürücü olarak kullanılması da mümkün olur.

Transcend StoreJet 25S3 2.5 inç USB 3.0 Disk Kutusu seti, kullanıcıların eski sürücülerini harici disk sürücü olarak kullanmalarını sağlayan sürücü kutusu ve bağlantı kablosu içerir. Ayrıca  Transcend Elite yazılımı ile kullanıcılara otomatik yedekleme, şifreleme ve bulut depolama gibi işlevler sunar.

Transcend StoreJet 25CK3 2.5 inç USB 3.0 Yüksek Dayanımlı Disk Kutusu seti, yüksek dayanımlı sürücü kutusuna ihtiyacı olan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Eski HDD sürücüleri ile kullanabilecekleri bu set, sürücünün düşme, ezilme ya da çarpma gibi durumlarda yüksek dayanıma sahip olması için darbe emici kauçuk tampona ve dayanıklı kasaya ve dış kısmında kauçuk kılıf içerir. Ayrıca eğer sürücü 7mm kalınlığında ise sürücünün darbe emici tampona tam oturabilmesi için 2,5mm kalınlığında adaptöre de sahiptir. Transcend Elite yazılımı ile kullanıcılara tek tuşla yedekleme, şifreleme ve bulut depolama gibi işlevler sunar.

Sadece sürücü olarak satılan SSD’ler için sunulan bu kitlerin yanı sıra set halinde satılan SSD sürücüler de mevcuttur. Kullanıcıların SSD sürücü ile birlikte masaüstü ya da dizüstü sistemlerinde yükseltim işlemi için gereken her şey bu setler içerisinde sunulmaktadır. Kingston SSDNow UV400, V300, Savage ya da KC400 gibi SSD çözümlerinin çevirici kızak, SATA veri ve güç kabloları, harici USB kutu, vida ve tornavida (sadece Savage modelinde) bulunmaktadır.

Top