Buradasınız
Anasayfa > Haberler > SATA-IO, Mini SATA Arayüz Bağlantısı Özelliklerini Yayınladı

SATA-IO, Mini SATA Arayüz Bağlantısı Özelliklerini Yayınladı

mSATA; küçük boyutlu cihaz gerektiren depolama uygulamalarında SATA kullanımını sağlayacak

Serial ATA (SATA™) teknolojisinin kalitesinin ve yaygınlığının sürekliliği için çalışmalar yapan bir birlik olan SATA-IO ( Serial ATA International Organization) , mini-SATA (mSATA™) arayüz bağlantısı için bağlantı noktaları özellikleri standardı geliştirmekte olduklarını açıkladı.  Bu yeni bağlantı sayesinde küçük boyutlu depolama cihazı gerektiren uygulamalarda SATA kullanımı yaygınlaşacak.

mSATA, SATA arayüzünün hız ve güvenilirliği sayesinde, dizüstü ve netbook sistemler için yüksek performanslı, uygun fiyatlı bir depolama çözümü sunacak. Yeni standart ile, veriler küçük bir bağlantı arayüzü ile aktarılabilmekte, bu sayede, HDD ve SSD kullanılan uygulamalarda kolayca kullanılabilir durumda.  mSATA bağlantı arayüzü, üreticilere boyuttan tasarruf yapmalarını da sağlayarak depolama imkanlarını arttırmalarını sağlıyor.

mSATA ayrıca taşınabilir sistemlerinde küçük boyutlu SSD ürünler kullanmayı hedefleyen üreticilere alan ve fiyat gibi kilit etkenlerde tasarruf yapmalarını sağlıyor.

mSATA tüm diğer SATA ürünler gibi 1,5 Gb/s ve 3,0 Gb/s aktarım hızlarına sahip olacak.

mSATA standardının geliştirilmesi SATA-IO Cable and Connector Working Group üyeleri tarafından da desteklenmekte.  Üye firmalar içerisinde Dell, HP, Lenovo, Samsung, SanDisk, STEC ve  Toshiba gibi endüstri lideri üreticiler bulunuyor.

SATA-IO tarafından yapılan açıklamanın ardından Samsung Semiconductor, Inc., SanDisk ve Toshiba firmaları yetkilileri destekleyici açıklamalar yaptılar.

Top