Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > Gelişen Depolama Yoğunluğu ile SSD Depolama Kapasiteleri Artıyor

Gelişen Depolama Yoğunluğu ile SSD Depolama Kapasiteleri Artıyor

SSD depolama çözümlerinin boyutları küçülmeye devam ederken, depolama kapasiteleri de artmaya devam ediyor. Dizüstü ve tablet kullanıcıları ile veri merkezleri için bu oldukça önemli bir haber. Özellikle veri merkezleri; Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti ve e-ticaret uygulamaları için yüzlerce 3,5 inç sabit disk sürücü barındıran 19-inç kabinler kullanmaktadır. Bu kabinler içerisinde her bir 4U  (7 inç yükseklikte kabin birimi) ünitesinde 60 ya da daha fazla 3.5 inç sürücü ile 480 terabyte, 1 kabin içerisinde 4,8 petabyte değerine ulaşan kapasiteler elde edilebilir. Ancak bu kadar çok sayıda disk sürücü çok fazla güç harcar ve sıcaklık oluşturur.

Küçük Boyutlu SSD Sürücüler ile Yüksek Kapasite

Bu nedenle depolama üreticileri, sistemlerinde kapasite artırımı için 2,5 inç  (dizüstü tipi) SSD sürücüler ya da daha da küçük boyutlu M.2 NVMe SSD sürücüleri tercih etmektedirler. Samsung 950 Pro, 960 Pro gibi tüketici SSD sürücüleri 80.15 x 21.15 x 2.38 mm boyutlarında 2TB değerine ulaşan kapasite seçenekleri sunmaktalar. Depolama üreticileri; 3,5 inç sürücüler yerine 2.5 inç yada M.2 NVMe SSD sürücüler kullanan yüksek kapasiteli sistemlere geçmeye başladıklarında SSD sürücülerin daha küçük boyutlarda daha yüksek depolama kapasiteleri sunma avantajlarından daha fazla yararlanabilecekler.

Yeni nesil teknolojiler ile performans da giderek gelişmektedir. 2,5 inç SSD sürücüler 3.5 inç HDD sürücülerden daha yüksek değerler sunarken, NVMe sürücüler PCIe 4x arayüzü ile HDD sürücülerden 10 kata kadar daha yüksek performans sunabilmektedirler. Katı hal sürücüler daha yüksek IOPS ve aktarım hızları değerleri ile özellikle büyük veri setleri uygulamalarında daha gelişmiş performans elde edilmesini sağlarlar.

Daha Küçük Boyutlu SSD Sürücülerin Avantajları

2,5 inç ya da M.2 NVMe SSD kullanılan depolama sistemlerinin kapasite dışında diğer avantajları da, daha düşük güç harcamaları ve daha az soğutmaya ihtiyaç duymalarıdır. Daha küçük boyutlu SSD sürücüler 3,5 inç sabit disk sürücülere göre göre daha az güç harcarlar ve daha az ısı oluştururlar. Bu sayede çok sayıda sürücünün kullanıldığı kabin sistemlerinde ısı için çok da endişe etmeye gerek kalmaz. SSD sürücülerin HDD sürücülere göre çok daha sessiz olması da veri merkezi yöneticileri için önemli bir özelliktir.

SSD tabanlı Yeni Depolama Sistemleri

Bazı depolama üreticileri tamamı SSD sürücülerden oluşan 3U (5,25 inç) 512TB depolama ünitelerini duyurmuşlardır. Bu gibi üniteler sayesinde 42U bir rack kabin içerisinde 7PB depolama kapasitesine ulaşılabilmektedir. Kapasiteler 3,5 inç sürücü tabanlı yüksek kapasiteli sistemlerde olduğu gibi kolayca artırılabilir.

2,5 inç boyutunda SSD sürücülerde 15,36TB değerine ulaşan kapasite seçenekleri mevcutken, 3.5 inç HDD sürücülerde bile bu kapasiteye ulaşılabilmiş değildir. Ayrıca 3,5 inç sürücünün kapladığı alana 4 adet 2,5 inç sürücünün (60TB) sığabildiği ve mevcut en yüksek kapasiteli 3.5 inç sürücülerin 10TB olduğu düşünüldüğünde potansiyel kapasite farkı daha belirgin biçimde öne çıkmaktadır. Çok daha küçük boyutlardaki NVMe sürücülerden 12 tanesi, 3,5 inç sürücü alanında rahatça kullanılabilir.

Yüksek kapasiteli SSD sürücüler, HDD eşdeğerlerine göre oldukça yüksek fiyatlara sahip olmalarına rağmen, küçük boyutları, üstün performans, hız ve gecikme süreleri, Güç ve soğutma verimlilikleri gibi özellikleri kullanıcıları etkilemektedir. Gün geçtikçe düşen SSD fiyatları da, HDD sürücüler için işleri daha zor hale getirmektedir.

Profesyonel kullanıcılar için tüketici serisi ya da veri merkezi yöneticileri için kurumsal seri SSD sürücüler için bilendenal.com adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Top