Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > M.2 PCIe SSD Sürücüler ile Dizüstü Sistemlerde Olağanüstü Performans

M.2 PCIe SSD Sürücüler ile Dizüstü Sistemlerde Olağanüstü Performans

PCIe arayüzüne sahip M.2 SSD sürücüler, en güncel flash depolama teknolojisi çözümleridir. Mevcut en yüksek hızda flash sürücü olan bu ürünler, bu potansiyellerini ancak kullanıldıkları sistemler tarafından tam olarak desteklendiklerinde ortaya koyarlar. Samsung 960 PRO ve 960 EVO serileri gibi yeni nesil sürücüler M.2 biçim faktörü ve 4xPCIe arayüzünü kullanarak son derece küçük ve verimli, SATA ya da SAS sürücülerden 5 kat daha yüksek hızlı çözümler sunmaktadırlar. Bu sürücülerin en verimli şekilde kullanımı için iki anahtar bileşen mevcuttur; doğru bağlantı arayüzü ve donanım özellikleri. M.2 SSD sürücü yuvaları SATA (SATA III/SATA 6Gbps) ya da çok daha yüksek hızlar sunabilen 1x, 2x veya 4x PCIe arayüzlerinden biri olabilir.

NVMe Sürücülerden En İyi Şekilde Yararlanmak

NVMe sürücülerden tam olarak yararlanabilmek için 4x PCIe bağlantısına ihtiyaç vardır. Bu bağlantı portu masaüstü anakartlarda ya da yeni nesil üst düzey dizüstü sistemlerde yer almaya başlamıştır. Özellikle tam boy PCIe yuvası bulunmasının mümkün olmadığı dizüstü sistemlerde dar bir alanda yüksek performanslı depolama sunulabilmektedir. Sistem altyapısına bağlı olarak bir ya da iki adet M.2 PCIe 4x yuvasında SSD kullanılarak en yüksek sürücü hızı elde edilebilir. Çift M.2 PCIe sürücülü sistemlerde RAID 0 yapılandırması ile saniyede 5 gigabyte (5GBps) veri aktarım hızlarına ulaşılabilir. Bu değeri SATA III arayüzü hızı olan 6 Gbps ile karıştırılmamalıdır. SATA III arayüz hızı “gigabit(Gb)” iken M.2 PCIe sürücülerin hızları “gigabyte(GB)” olarak ifade edilmektedir. Tek başına bir M.2 PCIe sürücü hızı 2,5 GBps yani 20Gbps olarak belirtilmektedir.

Masaüstü sistem anakartları birden fazla PCIe yuvasına sahiptir ve M.2 PCIe sürücüler düşük maliyetli adaptörler ile bu yuvalarda kullanılabilmektedir. Bu nedenle masaüstü sistemlerde özel M.2 PCIe yuvaları henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ultrabook ya da notebook gibi dizüstü sistemler ise sınırlı hacimleri nedeni ile küçük boyutlu bu sürücüleri kullanmayı tercih etmektedirler. Bu yüzden bilgisayar dünyasında ilk defa günümüzde dizüstü sistemler, masaüstü sistemlerden daha yüksek performanslı sürücüler ile kullanıma sunulmaktadır. Bu sürücüler ayrıca 2.5 inç HDD sürücülere göre daha düşük güç tüketip daha az ısı ürettiklerinden , dizüstü sistemlerin pil kullanım sürelerinin daha uzun olmasını sağlamaktadırlar.

Gerçek kullanım testlerinden örnekler vermek, sürücü performans farklarını daha anlaşılır hale getirecektir.. 2.5-inç 7200 RPM HDD, 1 adet 2.5-inç SATA SSD, 1 adet M.2 PCIe 4x sürücü ve 2 adet RAID 0 yapılandırılmış M.2 PCIe 4x SSD sürücünün kullanıldığı sistemde performans karşılaştırmaları aşağıdadır.

Sistem açılış süreleri (dakika:saniye) :  1:32 – HDD sürücü, 0:36 – SATA SSD sürücü, 0:09 – Tek M.2 PCIe sürücü ve 0:05 – 2 M.2 PCIe sürücü – RAID 0.
25GB boyutunda Photoshop dosyasının açılması (dakika:saniye): 0:48 – HDD sürücü,  0:16 – SATA SSD sürücü, to 0:04 – Tek M.2 PCIe sürücü ve 0:02 – 2 M.2 PCIe sürücü – RAID 0

Her uygulamada ya da her donanımda bu değerler elde edilemeyebilir. Ancak bu değerlere bakılarak PCIe SSD sürücülerin en yüksek performanslı SATA SSD sürücülerden çok daha yüksek performans sunduğu söylenebilir.

Yeni nesil SSD sürücüler farklı alanlardaki amatör ve profesyonel kullanıcılar için yüksek performanslı depolama çözümleri sunmaktadır. Endüstri lideri üreticiler tarafından sunulan M.2 PCIe SSD çözümlerini bilendenal.com‘da bulabilirsiniz.

Top