Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > SSD ile Bilgisayarınız için Daha Uzun Kullanım Ömrü

SSD ile Bilgisayarınız için Daha Uzun Kullanım Ömrü

Akıllı telefonlar ve tabletler kullanıcılar tarafından giderek daha fazla tercih edilir hale gelmesine rağmen; masaüstü/dizüstü PC sistemleri kullanıcılar için hala çok önemlidir. Araştırmalar dünya çapında 1 milyar PC sistemin kullanımda olduğunu göstermektedir. Giderek azalan PC satışları değerlerine bakıldığında bu oldukça önemli bir değer.

Çok sayıda PC sistemin hala kullanımda olmasının ana sebeplerinden biri, bu sistemlerin uzun yıllar kullanılabilir yapısıdır. Kullanıcıların her üç yılda bir PC sistemlerini güncellemesi oldukça normal olmakla birlikte, ortalama PC kullanım ömrünün 5 yıl ve daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Birçok kullanıcı bu kullanım sürelerinde sistemlerinden iyi bir şekilde faydalanmaya devam edebileceklerini düşünmektedirler. Ancak, özellikle veriler açısından eski bilgisayarlarla ilgili bazı riskler bulunmaktadır. Sabit disk sürücü teknolojisinde yaşanan gelişmeler sayesinde sürücü kullanım ömürleri oldukça uzamıştır. Ancak içerisinde hareketli parça bulunması risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu nedenle kullanıcılar giderek artan bir şekilde mevcut PC sistemleri için katı kal sürücü -SSD ya da SSD sürücülere sahip yeni PC sistemleri tercih etmektedirler.

Geleneksel sabit disk sürücülerden farklı olarak SSD sürücüler hareketli parça içermezler. Veri depolama için kullanıcıların USB sürücülerden tanıdığı flash yongaların daha yüksek kapasiteli ve daha gelişmiş türlerini kullanırlar.  SSD sürücüler verileri sabit disk sürücülere benzer şekilde depolarlar ancak daha uzun depolama süresi, daha güvenilir depolama gibi üstünlükleri vardır. Ayrıca sistem açılma süresi, uygulama çalıştırma, dosya açılması gibi işlemlerde çok daha yüksek performans sunmaktadırlar.

SSD sürücülerin en büyük eksiklikleri depolama kapasitelerinin HDD sürücülere göre düşük olmasıdır. Aynı tutar karşılığında HDD sürücülere göre düşük kapasiteli SSD sürücüler alınabilmektedir. Samsung gibi üreticiler tarafından 2 ve 4TB kapasiteli sürücüler kullanıma sunulmuş durumdadır ancak ürünlerin fiyatları son kullanıcılar için hala oldukça yüksektir. Ancak yine de giderek düşen maliyetleri ve kapasite seçeneklerinin pek çok kullanıcı için yeterli olması SSD sürücüleri tercih sebebi yapmaktadır. Ayrıca mevcut PC sistemlerini 5 yıl daha kullanmayı düşünen kullanıcılar için çok daha cazip çözümler haline gelmektedir.

Masaüstü PC sistemlerinde sürücü yükseltimi yapacak kullanıcılar için SSD sürücü, işletim sistemi ve programların bulunduğu sistem önyükleme (boot) sürücüsü olarak kullanılmalıdır. Bu sayede SSD sürücünün performans ve güvenilirlik özelliklerinden tam olarak faydalanırken, eski HDD sürücüler de ek depolama alanı ve sık kullanılmayan verilerin depolanması için kullanılabilir.

Dizüstü kullanıcılarının seçenekleri biraz daha sınırlıdır. Pek çok dizüstü sisteminde sadece bir sürücü yuvası bulunduğu için eski sürücünün çıkarılarak yeni SSD sürücünün takılması gerekmektedir. Farklı üreticiler tarafından sunulan dizüstü SSD yükseltim kitleri ve yazılımlar sayesinde, eski sürücünün SSD sürücüye kopyalanması ve sisteme takılması son derece kolay hale gelmiştir.

Yeni bir dizüstü ya da masaüstü sistem almayı düşünen kullanıcıların tercih yapması son derece kolaydır. SSD sürücüye sahip modeli almaları yeterlidir.  Eski sistemlerine yeni SSD sürücü takan ya da SSD sürücüye sahip yeni sistem satın alan kullanıcılar SSD sürücülerin yüksek hız, performans ve dayanım gibi üstün özelliklerinden faydalanmaya hemen başlayacaklardır.

Top