Buradasınız
Anasayfa > Haberler > SK hynix Intel NAND Bellek Bölümünü Satın Alıyor

SK hynix Intel NAND Bellek Bölümünü Satın Alıyor

SK hynix ve Intel tarafından 20 Ekim tarihinde yapılan açıklamada; Intel’in NAND bellek ve depolama bölümünün SK hynix tarafından 9 milyar ABD doları karşılığında satın alınacağı duyuruldu.

NAND SSD, NAND bileşenler ve wafer bölümü ile Çin’deki Dalian NAND bellek fabrikasının satın alma işlemine dahil olan birimler olduğu belirtildi. Anlaşmaya dahil olmayan Intel® OptaneTM ise Intel tarafından üretilmeye devam edecek.

SK hynix ve Intel, 2021’in sonlarında verilmesi beklenen resmi onayları almak için hazırlıklarını sürdürecekler. Bu onayların ardından SK hynix, Intel NAND SSD iş birimini (NAND SSD ile ilişkili fikri mülkiyet hakları ve çalışanlar ile birlikte) ve Dalian fabrikasını 7 milyar ABD doları tutarındaki ilk ödeme karşılığında satın alacak. SK hynix Mart 2025’de gerçekleşmesi beklenen satışın tamamlanması sürecinde, kalan 2 milyar ABD doları karşılığında NAND flash wafer üretimi fikri mülkiyet haklarını, Ar-Ge çalışanlarını ve Dalian fabrikası çalışanlarını bünyesine katacak. Anlaşma uyarınca, Intel satın alma işlemi tamamlanıncaya kadar Dalian fabrikasında NAND wafer üretimine devam edecek ve NAND wafer üretimi ve tasarımı ile ilgili fikri mülkiyet haklarını elinde tutacak.

Bu satın alma ile SK hynix; hızla büyüyen NAND flash alanında kurumsal SSD’lerinde dahil olduğu depolama çözümlerininden rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Ayrıca sektörde önde gelen yarı iletken şirketlerinden biri olmasını sağlayacak ileriye dönük bir adım olarak görüyor. SK hynix, bu satın alma işleminin, şirketin bellek ekosistemini müşterilerin, ortakların, çalışanların ve hissedarların yararına büyütmesini sağlayacağını öngörüyor.

Yarı iletken endüstrisinde lider firmalardan olan Intel, gelişmiş NAND SSD teknolojisine ve QLC NAND flash ürün çözümlerine sahip. SK hynix, 2018’de dünyanın ilk Charge Trap Flash (CTF) tabanlı, 96 katmanlı 4D NAND flash çözümünü ve 2019’da 128 katmanlı 4D NAND flash çözümünü geliştirdi. SK hynix Intel çözümleri teknolojilerini ve üretim kapasitesini; kurumsal SSD sürücülerin de yer aldığı yüksek katma değerli 3D NAND çözümlerini sunmak için kullanacak. Intel ise elde edeceği geliri yapay zeka, 5G ağı ve akıllı otonom uygulamalar gibi uzun vadeli büyüme öncelikleri için yapacağı yatırımlarda kullanmayı planlıyor.

Intel ve SK hynix; müşteriler, tedarikçiler ve çalışanlar için sorunsuz bir geçiş süreci sağlamak için birlikte çalışacak. Her iki şirket de yakın zamanda DDR5 ile yaptıkları gibi, bellek tabanlı yarı iletken ekosisteminin artan talebine daha iyi hizmet sunabilmek için birlikte çalışmaya devam edecek.

Kaynak : Intel, SK hynix

Top