Buradasınız
Anasayfa > Haberler > Samsung, Yeni Nesil V-NAND Çözümlerini Tanıttı

Samsung, Yeni Nesil V-NAND Çözümlerini Tanıttı

Gelişmiş bellek teknolojilerinde dünya lideri Samsung Electronics, yeni nesil veri işleme ve depolama sistemleri için tasarlanan yeni V-NAND (Vertical NAND) bellek çözümlerini ve teknolojilerini duyurdu. Yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerini kullanan birçok endüstride veri yoğunluğu yüksek uygulamaların hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte, gerçek zamanlı analiz için bilgilerin çıkarılma hızını artırmada flash  depolama çözümleri son derece kritik hale geldi.

7-10 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen Samsung Tech Day ve Flash Memory Summit etkinliklerinde yer alan Samsung, şirketin en yeni V-NAND teknolojisi ve bir dizi katı hal sürücüsü (SSD) etrafında odaklanan çözümleri ile yeni nesil veri işleme zorluklarına çözüm sunuyor. Bu çözümler, günümüz yüksek performanslı bilgi işlem, makine öğrenimi, gerçek zamanlı analitik ve paralel bilgisayar kullanımı gibi yüksek veri yoğunluklu görevleri mümkün kılmak için ön planda olacak.

Samsung’dan 1-Terabit (Tb) V-NAND Yonga Dönemi

Samsung, önümüzdeki yıl kullanıma hazır olabilecek 1Tb V-NAND yongalarını duyurdu. V-NAND ilk olarak 2013 yılında endüstrinin ilk 3D NAND yongası sunumunda duyurulmuştu. Samsung sahip olduğu temel bellek teknolojileri ile V-NAND yapısını kullanarak tek bir çipte bir terabit kapasite elde etmek için çalışmalarını sürdürüyordu.

1Tb V-NAND yongaların önümüzdeki yıl kullanıma sunulması ile birlikte tek bir V-NAND paketinde 16 adet 1Tb zar katmanı ile 2TB kapasite elde etmek mümkün olacak. Bu bellek alanında son on yılın en önemli başarılarından birini ifade etmektedir.

NGSFF (Next Generation Small Form Factor) SSD ile Sunucu Depolama Kapasitesi ve IOPS Artışı
Samsung endüstrinin ilk 16-terabyte (TB) NGSFF SSD sürücüsünü de duyurdu. Günümüz 1U raf tipi (rack) sunucularda depolama kapasitesi ve IOPS (saniyede girdi çıktı işlemi) değerini çok büyük oranda artırmaktadır. 30.5mm x 110mm x 4.38mm ölçülerinde olan Samsung NGSFF SSD, alan kullanımını ve ölçeklendirme seçeneklerini önemli ölçüde artıran, hiper ölçekli veri merkezi sunucuları sağlar.

1U sunucuda; M.2 sürücüler yerine, yeni NGSFF sürücülerin kullanılması ile sistem depolama kapasitesi dört katına çıkarılabilir. Yeni sürücülerin avantajlarını göstermek için Samsung, 36 adet 16TB NGSFF SSD sürücünün kullanıldığı 1U raf tipi (rack) depolama ünitesinde 576TB kapasite sunabilen bir referans sunucu sistemi sundu. Bu 1U referans sistemi, 2.5-inç SSD’lerin yer aldığı 1U sunucunun IOPS performansının üç katını sunarak yaklaşık 10 milyon rastgele okuma IOPS işleyebilir. Ya da bir petabyte kapasite, 576TB kapasiteli bu sistemden sadece 2 adet kullanarak elde edilebilir.

Samsung iş ortakları ile bu yeni biçim faktörünü standart haline getirmek için çalışmaya devam ederken bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren NGSFF SSD sürücülerin seri üretimine başlamayı planlıyor.

Z-SSD: Hızlı Tepki Sürelerine İhtiyaç Duyan Sistemler için Tasarlandı
Samsung, geçtiğimiz yıl duyurusunu gerçekleştirdiği  Z-SSD teknolojisine sahip ilk ürünü olan SZ985 modelinin de tanıtımını gerçekleştirdi. Çok düşük gecikme süreleri ve yüksek performans sunan Z-SSD veri merkezleri ve yüksek performanslı sunucu önbellekleme (caching), gerçek zamanlı “büyük veri” işleme uygulamalarında kullanılan kurumsal sistemlerde kullanılması amaçlanıyor. Samsung  Z-SSD sürücüleri gelecekteki uygulamalara entegre edebilmek için farklı iş ortakları ile işbirliği yapmaya devam ediyor.

Samsung SZ985 sadece 15 mikro saniye olan okuma gecikmesi değeri, NVMe SSD sürücülerin 7’de biri.  Uygulama seviyesinde Samsung’un Z-SSD sürücülerin kullanımı; NVMe SSD sürücülü sistemlere göre sistem tepki süresinde 12 kata kadar düşüş elde edilebiliyor.

Hızlı tepki süresi ile Z-SSD kurumsal sistemlerdeki dar boğazlardan kurtulmada önemli bir rol oynayacak. Ayrıca kurumların Toplam Sahip Olma Maliyeti değerlerinde de düşüş elde etmelerini sağlayacak.

 

Özel Anahtar Değer (Key Value) SSD Teknolojisi ile Depolamaya Yeni Bir Yaklaşım

Samsung ayrıca Anahtar Değer SSD olarak adlandırabileceğimiz Key Value SSD teknolojisinin de duyurusunu gerçekleştirdi. İsimlendirme, karmaşık veri setlerinin işlenmesinde kullanılacak yenilikçi bir yöntemi ifade etmekte. Metin, görsel, ses ve görüntü/video dosyaları gibi nesne verilerini oluşturmaya katkıda bulunan sosyal medya hizmetleri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarının hızla artan kullanımıyla, bu verilerin işlenmesindeki karmaşıklık büyük ölçüde artmaktadır.

Günümüzde SSD sürücüler, farklı boyut seçeneklerine sahip nesne verilerini, “bloklar” olarak adlandırılan özel boyuttaki veri parçalarına dönüştürürler.Bu blokların kullanımı, LBA (mantıksal blok adresleme) ve PBA (fiziksel blok adresleme) adımlarından oluşan uygulama süreçlerini içermektedir. Samsung’un yeni Anahtar Değer SSD teknolojisi, SSD’lere veriyi bloklara dönüştürmeden işlemesini sağlar. Samsung’un Anahtar Değer teknolojisi, büyüklüğüne bakılmaksızın, her “değer” e veya nesne verisi parçasına belirli bir yere “anahtar” atar. Bu anahtar, bir veri konumunun doğrudan adreslenmesini mümkün kılar ve bu da depolama alanının ölçeklenmesini sağlar. Samsung’un Anahtar Değer teknolojisi, SSD’lerin performans ve kapasiteyi artırmak (dikey olarak) ve ölçeklendirme (yatay olarak) yapmasını sağlar. Sonuç olarak, veri okunurken veya yazılırken, Anahtar Değer SSD, gereksiz adımları azaltabilir; bu da, daha hızlı veri girişi ve çıkışı ile birlikte TCO’yu artırır ve SSD’nin ömrünü önemli ölçüde uzatır.

Kaynak : Samsung

Top