Buradasınız
Anasayfa > Haberler > JEDEC 1.8-inç SSD için standartları duyurdu

JEDEC 1.8-inç SSD için standartları duyurdu

JEDEC Katı Hal Teknolojisi Derneği (JEDEC  Solid State Technology Association) 1,8 inç slim solid state drives (SSD) ürünlere yönelik MO-297 belge numaralı  dökümanı yayınladı. Bu tür SSD ürünler netbook ve notebook gibi tüketici ürünleri uygulamalarına yönelik  bir dizi  depolama çözümü sunmaktalar.

MO-297; standart SATA bağlantı arayüzüne sahip 54×39mm SSD ürünlerin boyutlarını, yerleşim şeklini ve bağlantı arayüzü konumunu tanımlıyor. SSD ürünler için bu tür bir standardın belirlenmesi, tedarik zincirinde birliketliği sağlayacak ve üretici, tasarımcı ve kullanıcılara kolaylık sağlayacak. Tek bir standart ile ürün tasarım süreci, üretim ve pazara sunulma süresi kısalacak ve maliyetlerde düşüş ortaya çıkacaktır.

MO-297 olarak belirlenen standart,  tüm diğer ilgili kurumlara yönelik bağlayıcı bir nitelikte. SFF komitesinin SFF-8156 kodlu tanım şartnamesini de karşılayan SSD standardı aynı zamanda Serial ATA Uluslarası  Organizasyonunun (SATA-IO)  2.6 revizyonunu da referans olarak alıyor.

JC-11 ve diğer JEDEC komitelerinin çalışmaları haricinde, JEDEC’in Katı Hal Sürücülere  yönelik JC-64.8 Altkomitesi de
SSD ürünlere yönelik şartname ve tanımların zamanında çıkması için endüstriye önderlik etmeye devam ediyor.  JEDEC, SSD standartları oluşturulması konusunda ilgili olan herkesin JEDEC ofisi ile bağlantıya geçebileceğini belirtiyor.

Kaynak: Jedec http://www.jedec.org/Home/press/press_release/JEDEC_PR%201.8_Slim_SSD_Registered_Outline.pdf

Top