Buradasınız
Anasayfa > Haberler > Intel’den İlk 34-Nanometre NAND Katı Hal Sürücüler

Intel’den İlk 34-Nanometre NAND Katı Hal Sürücüler

Intel; sabit disklerin yerini alması beklenen NAND flaş tabanlı Katı hal sürücü ürünlerini (Solid State Drive-SSD) 34-nanometre (nm) üretim yönetmi ile üretmeye başladığını duyurdu. 34nm sürecine geçiş, katı hal sürücü fiyatlarında %60’a varan fiyat indirimi olmasını sağlayacak. Bu sayede gelişmiş tasarıma sahip hafif güçlü ve güvenilir depolama cihazı almak isteyen kullanıcılar ve üreticiler SSD ürünlerinden faydalanabilecek.

MLC (çok katmanlı hücre) yapısına sahip, Intel® X25-M Mainstream SATA SSD, 80 ve 160GB kapasite seçenekleri ile dizüstü ve masaüstü kullanıcıları hedefliyor.  Katı hal sürücüler (SSD) hareketli parça içermedikleri için, sabit disklere göre daha yüksek performans, düşük güç harcaması ve yüksek dayanım gibi özelliklere sahipler. Sahip olduğu özelliklerl ile katı hal sürücüler; oyun meraklıları, teknoloji uzmanları, grafiklerler,  3 boyutlu modelleme umanları gibi çokluortam kullanıcıları için kilit rol oynuyor. Ayrıca günümüzde kullanıcı talebi giderek artan, ince, hafif ve uzun pil ömrüne sahip taşınabilir bilgisayarlar için de en uygun depolama çözümü SSD ürünler ile sunuluyor.

Intel X25-M 34nm SSD ürünleri, 50nm ürünleri gibi HDD ürünler yerine kullanılabilecek.

50nm ürünler ile karşılaştırıldığında, yeni Intel X25-M ürünler, daha da düşük gecikme süresi, geliştirilmiş rasgele okuma yazma ve IOPS değerleri gibi özelliklere sahipler. Yeni Intel SSD ürünleri, gecikme süresini %25 kısaltıyor.  Bu sayede 65 mikrosaniye gecikme süresi ile verilere daha hızlı ulaşılmasını sağlıyor. Bu değer sabit disklerde ortalama olarak 4000 mikrosaniyedir.

İki katına çıkan rastgele yazma performansı da X25-M ürünlerini diğer SSD ürünlerden ayırıyor.  6,600 4KB yazma IOPS ve 35,000 okuma IOPS değerleri ile sadece birkaç yüz IOPS değerine sahip sabit diskler ile arasındaki duvarı yükseltiyor.  Yüksek IOPS değeri, daha hızlı çalışan sistem ve uygulamalar anlamına geliyor. IOPS ve gecikme değerlerinde yapılan bu geliştirmeler sadece dizüstü ya da masaüstü sistem kullanan son kullanıcılar için değil aynı zamanda sunucu ve iş istasyonlarında, Intel’in yüksek fiyat performans oranına sahip MLC katı hal sürücülerini kullanan kurumlar için de büyük yarar sağlıyor.

SATA arayüzlü sabit diskler ile uyumlu olan yeni x25-M, yakında kullanıma sunulacak olan Microsoft Windows 7 işletim sistemi desteğine de sahip.  Ayrıca Intel, Windows 7’de bulunan Trim komutu desteği için yeni bir bellenim(firmware) güncellemesi yayınlamayı planlıyor. Bu güncelleme sayesinde Windows 7 kullanıcılarının yanısıra Windows XP ve Vista işletim sistemlerini kullananlar da katı hal sürücülerinden en iyi performansı alabilecekler.

Intel’in yüksek performanslı katı hal sürücüleri Intel X25-M Mainstream ve the Intel® X25-E Extreme SATA SSD depoalama ürünleri hakkında daha detaylı bilgi için www.intel.com/go/ssd adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Intel

Top