Buradasınız
Anasayfa > FAQ > SSD sürücüler ve HDD sürücülerin çalışma şekilleri arasında ne fark vardır?

SSD sürücüler ve HDD sürücülerin çalışma şekilleri arasında ne fark vardır?

  1. SSD sürücüler Rastgele ve Sıralı Okuma/Yazma işlemlerinde inanılmaz performans sunarlar. Bunun anlamı, daha hızlı sistem açılış ve kapanışı, uygulama açılışları demektir. Ayrıca çokluortam dosyalarını işlemek, veri aramak ve web tarama işlemleri de daha hızlı gerçekleşir.Tüm bunlar sayesinde SSD sürücülerin kullanıldığı sistemler HDD sürücülü rakiplerine göre daha hızlı tepkiler vererek, daha zengin bir kullanıcı deneyimi sunarlar.
  2. SSD sürücüler depolama için NAND flash yongalar kullandığından, daha yüksek dayanım ve güvenilirlik sunarlar. Ayrıca mekanik bileşenleri bulunmadığından daha düşük güç tüketimine sahiptirler. Bu sayede taşınabilir sistemlerde daha uzun pil ömrü sunarlar.
  3. SSD sürücüler farklı boyutlarda üretilebilmektedir. Çok daha küçük boyutları sayesinde yeni nesil küçük boyutlu ya hafif ve ince sistemlerde kolayca kullanılabilmektedirler.
  4. SSD sürücüler, çoklu işlem sırasında mekanik sürücü okuma kafasının sınırlayıcılığı engelinden kurtulmuşlardır. Bu sayede hız ve üretkenlikten taviz vermeden çok sayıda uygulama aynı anda çalıştırılabilir.
Top