Buradasınız
Anasayfa > Haberler > SK hynix’den Yapay Zeka PC’ler için SSD, PCB01

SK hynix’den Yapay Zeka PC’ler için SSD, PCB01

SK hynix Inc. cihaz üstü yapay zeka bilgisayarları için sektörün en iyi özelliklerine sahip SSD çözümü olan PCB01’i geliştirdiğini duyurdu.
Cihaz üstü YZ (On-device AI) : YZ işlevlerini bir sunucu tarafından sunmak yerine cihazın kendisinde uygulayan bir teknoloji. PC tablet ya da akıllı telefonun doğrudan bilgi toplaması ve hesaplaması, YZ performansının hızlı tepki vermesini sağlarken, daha gelişmiş ve özelleştirilmiş YZ hizmeti vaat eder.

PCIe Gen5 x8 teknolojisini kullanan yeni SSD, veri işleme hızı ile performansa yenilik getiriyor.

Küresel bir PC müşterisiyle onay süreci devam eden SK hynix, bu yıl içinde ürünleri seri üretime geçirmeyi ve hem kurumsal müşterilere hem de genel tüketicilere göndermeye başlamayı planlıyor.

PCB01, 14 GB/s ve 12 GB/s değerinde sıralı okuma ve yazma hızları ile SSD performansını daha önce görülmemiş bir seviyeye getiriyor. Bu hızlar, yapay zeka eğitimi ve çıkarımı için bir büyük dil modelinin/LLM bir saniyede çalıştırılmasına olanak tanıyor.
Büyük dil modeli (LLM): Metin oluşturma, özetleme ve çeviri yapma gibi üretici yapay zeka görevlerinin performansı için gerekli olan büyük miktarda veri üzerinde eğitilmiş dil modeli.

Yeni SSD, önceki nesle kıyasla güç verimliliğinde %30’un üzerinde bir iyileşme sağlayarak büyük ölçekli yapay zeka bilgi işlem görevleri kararlılığını artırıyor.

SK hynix ayrıca PCB01’de SLC önbelleği sunuyor. Performansı hızlandırmak için NAND hücresinin bazı kısımlarına tek seviyeli hücre/SLC yerleştirilen teknoloji ile kullanıcılar hem YZ hizmetleri hem de geleneksel bilgi işlem için daha hızlı bir performans elde edebilecekler.

PCB01; 512GB, 1TB ve 2TB olmak üzere üç kapasite seçeneği ile pazara sunulmaya hazırlanıyor.

Kaynak : SK hynix

Top